تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

حلوای تیره مجلسی خوشمزه | آموزش آشپزی، آشپزی غذای ایرانی و فرنگی


حلوای تیره مجلسی
حلوای تیره مجلسی

یکی از خوشمزه ترین حلواهایی را که میتوانید در منزل تهیه کنید و در مراسم یفره و یا برای عصرانه میل کنید حلوای تیره مجلسی خوشمزه است که در ادامه مطلب زیر با طرز تهیه آن شما را آشنا خواهیم کرد.

مواد لازم برای تهیه حلوای تیره مجلسی

  1. آرد سفید ۲ لیوان
  2. شکر ۱ لیوان
  3. آب ۱ و ۱/۲ لیوان
  4. گلاب ۱/۳ لیوان
  5. کره ۵۰ گرم
  6. روغن مایع ۱ لیوان
  7. زعفران آب کرده ۵ قاشق غذاخوری
  8. پودر هل ۱/۴ قاشق چایخوری

 

 

طرز تهیه حلوای تیره مجلسی

برای تهیه شیره حلوا باید شکر ، آب ، گلاب ، زعفران و هل را مخلوط کنید و درون قابلمه ای روی حرارت ملایم قرار دهید تا ۵ دقیقه بجوشد ، روغن را نیز داخل قابلمه ای بریزید تا گرم شود ؛ آرد را ۲ بار الک کنید سپس داخل ظرفی بریزید و با حرارت کم شروع به تفت دادن کنید.آرد را انقدر تفت دهید تا رنگ ارد کرم شود. بسیار مراقب باشید ارد شما ته نگیرد ( با قاشق مرتب ارد را هم بزنید ) ؛ پس از انکه رنگ ارد کرم شد روغن داغ را به ارد اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید تا آرد سرخ شود و رنگ آرد طلایی شود.حرارت را کم کنید و شیره داغ ( مخلوط اب و شکر که از قبل اماده کرده اید ) را اضافه کنید ، پس از اضافه کردن همه مواد را خوب مخلوط کنید سپس کره را اضافه کنید و هم بزنید تا حلوا خودش را بگیرد و به روغن بیفتد. سپس حلوا را داغ درون ظرف بریزید و با پسته ، پودر نارگیل و … تزئین کنید.

بهترین آرد برای حلوا آرد نان و بخصوص آرد سنگک میباشد ؛ میتوانید این حلوای خوشمزه را با نان شیرینی میکادو ( نان بستنی ) نیز سرو کنید ، برای این کار به همان صورت داغ روی یک لایه نان حلوا بریزید و کامل پخش کنید سپس رویش نان دیگری قرار دهید و پس از خنک شدن بصورت شیرینی برش بزنید.اگر در زمان درست کردن حلوا درون مخلوط ارد و روغن گلوله های ریزی مشاهده کردید با رد کردن ارد از یک صافی بزرگ این مشکل برطرف خواهد شد ، میتوانید قبل از اضافه کردن ارد به روغن یک بار ارد را الک کنید تا این مشکل بوجود نیاید ؛ برای دادن رنگ بیشتر به حلوا میتوانید ۲ قاشق غذاخوری پودر کاکائو در زمان اضافه کردن ارد به روغن بریزید ، طعم کاکائو درون حلوا مشخص نیست !

 

حلوای تیره مجلسی
حلوای تیره مجلسی

همچنین ببینید
اگر به دنبال یک حلوای جدید میگردید در ادامه طرز تهیه حلوا با شیر خشک …